The Running Card for the 8th October Working Test can be seen and downloaded

HERE

 

 

Any Variety Retriever Gundog Working Test.

Run under K.C. Rules & Regulations.

Sunday8th October 2017

By Kind Permission ofSue Ellis the Pheasantry TN19 7QT

                                                 Meet 9.30am for 10.00am start                                                

Raffle prizes gratefully received & cakes or tray bakes

Judges: Chris Marshall, Allan Scutcher, Jane Fenner & Puppy Judge: Judy Hempstead  

                                                                                                         

Puppy 6-12 Months (2 entries) Steward Avril Allison – Dummy Thrower Oscar Tarbox

1. G/R B Tawnyhill Pickles                                                                                          O/H Pat Farrington

30/12/16 Breeder AJ Price Carishill Malvolio of Tawnyhill x Tawnyhill Una

2. IWS D Greensocks Shine Like a Star                                                        O/H JM Roeterdink-de-Haan                                                                                                                                     

19/2/17 Breeder JM Roeterdink De-Haan  Mallyree Here Comes the Son x Fynder Rock on Ruby

Puppy 12-18 months (6 entries)

3. Lab D Higgscroft Fagus Sylvatica                                                                  O/H Bernadette Restorick

22/5/16 Breeder D Higgs Ft Ch Jobeshill Guns of Naverone x Gold Silver Ann of Higgscroft

4. D Ledumwood Turpin                                                                                                   O/H John Read

22/7/16 Breeder J Read Ft Ch Waterford Harris of Featherfly x Lenyam Jay Bee of Ledumwood

5. Lab B Ledumwood Ferrers                                                                                            O/H John Read

22/7/16 Breeder J Read Ft Ch Waterford Harris of Featherfly x Lenyam Jay Bee of Ledumwood

6.  Lab B Gwynteg Alize                                                                                                    O/H Malcolm Jones

9/5/16 Breeder ?  Ft Ch Carltonstar Toby x Woodpath Doris

7. Lab D Abney Anthen                                                                                                      O/H Terry Souter

16/6/16 Breeder Dave England Woodlandway Quail x Lubbecke Queen of Hearts of Abney

8.  Lab B Dark Larks Lady                                                                                               O/H Carole Montague

17/9/16 Breeder Terry Souter Mingramlabs Summer Breeze x Ranwolf Arvak

 

 

Novice: (40 entries) Novice…Steward Di Rolfe group 9 – 20       Steward Pat  group 21- 48

Grey Highlight signifies handlers running in puppy also with 2nd dog Highlight in yellow signifies running in open also

9.  Lab B Ettinsmoor Juggler                                                                O Helen Ryall - H Wendy Perera

20/1/15 Breeder Jill Parsons Stauntonvales Mr Grey x Ettinsmoor Treasure

10. Lab B Wildcopse Maze                                                                                                O/H Steve Tanner

28/11/13 Breeder S Roberts Dolesfarm Skye of Scovellsway x Endacott Puzzle of Wildcopse

11. Lab B Woodall Christine                                                                                                       O/H Ann Owen

28/8/13 Breeder Springall Bedgebrook Never say Never to Wylanbriar x Woodall Buitenverwachting 

12. Lab D Wellsummer Jack Frost                                                           O I Hamilton - H Bryony Hamilton

10/9/11 Breeder Sarah Cole Wellsummer Golden Comet x Glenbriar Mirrium of Meadowshot

13. Lab D Buryhill Back to Black                                                         O Ian Hamilton - H Bryony Hamilton

16/3/15 Breeder B Hamilton Woodlandway Quail x Brindlebrook Lilly Miss

14. Lab B Brindlebrook Lilly Miss                                                                                            O/H I Hamilton

2/2/13 Breeder J Yanton Leadburn Albion Harry of Breackenfarg x DrumbrekRaven of Auchencloch

15. Lab D Willowyck Brigadier of Longcopse                                                                        O/H I Hamilton

5/4/15 Breeder Tess Lawrence Ft Ch Jagens Gander x Willowyck Muchly

16.    Lab B Keepershome Virgini at Roblewood                                                       O/H Tristan Hughes

8/3/16 Breeder Linda Perfect Hawksmere Valley Bull at Keepersholme x Keepersholme Blaze

17. Lab D Top Noch Ken                                                                                                    O/H Keiran Green

24/4/15 Breeder David Holme Greyhill Rustler x Levenghyl Summer Breeze

18.  Lab D Laborie Arcturus                                                                                                   O/H Ian Whitfield

8/2/12 Breeder J Smith FTch Jagdens Ganger x Laborie Cirrus

19.  Lab D Garrethall Rouble                                                                    O Barry Harvey H Paula Harvey

10.2.14 Breeder L Ingram Lockthorn Issac of Highseas x Garrrethall Oyster

20. Lab D Henergy Moonstruck                                                                                         O/H Robert Small

19/5/14 Breeder Henriette Fletcher  Henergy Rushin to Be x Henergy Brodwin Orange

21. GR D Pandapaws Angus                                                                                                  O/H Sue Jackson

18/2/15 Breeder Baley Ward Smith Largymore Maccallan x Serenepursut CLarissa of Pandapaws

22. Lab B Fletchingly Annraidh                                                                               O/H/B Vanessa Gilham

3/12/15 Stautonvales Mr Grey  x Threevalleys Dawn Approach of Fletchinlgy

23.  Lab B Tawnyhill Nature                                                                                                  O/H Tom Brown

9/4/11 Breeder ? Ft Ch Delfleet Neon of Fendawood  x Tawnyhill Ginny

24. GR B brodene Tempstivity to Mossburn                                              O/H Sue Pounds- Longhurst

5/8/17 Breeder Mr & Mrs Morgan Mossburn Colonel Mustard x Eowyn Spirit at Brodene

25. Lab D Garrethall Rhys                                                            O Barry Harvey H Paula Harvey

8/1/16 Breeder L Ingram Ft Ch Calderhey Adder x Garrrethall Oyster

26. Lab D Henergy Lorenzo                                                                                     O/H Lindsay Warren

1/1/13 Breeder Henrietta Fletcher Henergy Rushin to Be x Chemsell Clementine

27.  Lab D Ramalley Densil                                                                                                   O/H Helen Hughes

5/3/14 Breeder CA Cox Endacott Ramsay x Ramsalley Port Wine Pippin

28.  Lab B McVean Black Tern                                                                                           O/H Alastair Sealy

6/5/15 Breeder RM Gubbins  Chanceland Pitch of Heathergaye x Hawksgarth Artemis

29. Lab B McVean Black Zulu                                                                                          O/H Rowland Mould

12/4/14 Breeder RM Gubbins Chancekland Pitch of Heathergaye x Hawsgarth Artemis

30.  IWS B Turnervale Lona                                                                                              O/H Paul Farrington

9/4/12 Breeder J&H Rolfe Kirkmarsh Mr Doyle of Hibernia x Doels Dervla

31.GR B Deepfleet Heidi                                                                                                   O/H Paul Farrington

1/1/12 Breeder P.E.D Avery Birdsgreen Romantic Ronald at Tealcreek  x Deepfleet Zeta

32. IWS B  Fynder Rock on Ruby                                                                       O/H JM Roeterdink-de-Haan                                                                                                                                    

3/5/14 Breeder Barrington   Greensocks Flying Dutchman x Realta Star Fynder 

33. Lab B Dark Blackthorn Lilly                                                                                            O/H Jenny Phillips

12/7/15 Breeder R Miles Mingramlabs Summer Breeze x Autumn Willow Taylor

34. Lab D Flaxenfox Red Pimpernel                                                                                      O/H Peter Breen

1/6/15 Breeder Sue Ellis Stauntonvale Mr Grey x Malshinga Blonde Girl

35.  Lab B Birdsgreen Tuhli                                                                                O/H Bernadette Restorick

11/5/14 Breeder Sara Gadd Ft Ch Calderhay Adder Birdsgreen Griffon

36. Lab D Goldrobber Warrior                                                                                   O/H/B Tracey Gower

7/4/13 Goldrobber Fall to Pieces x Rosedale Athene of Goldrobber

37. Lab D Goldrobber Walk The Line                                                                       O/H/B Tracey Gower

11/11/15    ? x Lowforge Jolene of Goldrobber

 38. Lab B Jasmine Firefly                                                                                                  O/H J Pazowski

7/4/13 Breeder D Middleton- Foster Ft Ch Tweedshot Maximus of Blackthorn  x Delfleet Jupiter

 

39. Lab B Lymbridgeway Dream                                                                                     O/H/B J Pazowski

20/6/13 Ft Ch Eastdale Kayne x Jasmine Firefly

40. Lab B Wizaller Black Velvet                                                                                        O/H Jan Kerwood

6/2/15 Breeder H Hoare Fallowpark Night Jar x Leadburn Quitessa

41. Lab B Queen Juliann                                                                                                           O/H Dave Jury

30/9/15 Breeder J Callaghan Tim Joe x Fenagh Back Shadow

42. Lab D Ashley Grove Happy Harry                                                                                    O/H Jon Cowen

3/6/12 Breeder Avis Boreham Emmawood Edward x Fetchacur Sargasso of Minterburn

43. Lab D Autumnwillow Brave                                                                                           O/H Emma Fisk

1/3/14 Breeder G Hubbard Waterford Ganton x Levenghyl Vegas with Olivertask

44. GR  D Curlsdown Bedes Blue                                                                                        O/H  Lisa Clements

10/5/11 Breeder J Trunkfield Ftw Lochnabo Glorious Golden x Bedeslea Bally Blue

45. Lab B Anketell Malala                                                                                    O/H Charlotte Hammick

9/8/14 Breeder S Shilbon Never Disarray at Wylanbriar Ffion of Washbrook

46. Lab D Wylanbriar Counting Stars                                                                                   O/H Paul Carter

13/3/15 Breeder D Stevens Bedgebrook Never say Never x Bedgebrook Shamrock at Wylanbriar

47.  Lab D Woodlandway Opel                                                                                          O/H Janet Marshall

24/4/10 Breeder             

48. Lab D Fryernshot Nimrod of Copsehollow                                                     O/H Prudence Perkins     

23/5/14 Breeder

 

Open: (12 entries) Open Steward Sue Hempstead

49. Lab D  Wylanbriar Rule The World                                                                              O/H Vickie Appleton

13/3/15 Breeder Diana Stevens Bedgebrook Never Say Never To Wylanbriar x Bedgebrook Shamrock At Wylanbriar

50. GR  D Serenepursut Lightning Boy                                                                             O/H Ann Gladwin

11/6/10 Breeder Andrew Ward-Smith Lochnabo Glorious Golden x Serenepursut Lightning

51. Lab  B Cassleton Andante                   WITHDRAWN                                               O/H        Pat Elliott

08/4/11 Breeder Pat Elliott FtCh. Bedgebrook Excalibur x Cassleton Sitara                                                   

52. Lab B Tayfordwoods Bella                                                                                                O/H Sue Chapman

20/8/07 Breeder Ian Ford Waterford Envoy of Heathergaye x Logansmore Samba

53. Lab B Tayfordwoods Glenlossie                                                                                                      O/H Sue Chapman

27/3/12 Breeder Ian Ford FtCh. Whitesmiths Widgeon x Tayfordwoods Twist Of Lemon

54. Lab B Burntcoombe Buffy                                                                                                O/H Fiona Milne

01/3/08 Breeder J Franklin Burntcoombe Austin x Mansengreen Fizzy Of Burntcoombe

55. Lab D Hawkesmere Valley Bull At Keepersholme                                           O/H Linda Perfect

25/7/11 Breeder C & G Maguire  FtCh. Mediterian Blue x Kenocto Morning Sun

56. Lab B Keepersholme Blaize                                                                                            O/H Linda Perfect

30/12/10 Breeder Linda Perfect FtCh. Twixwood Shooting Star Of Fernshot x Keepersholme High Flyer

57. F C R D Hunterssheim Black Bart                                                                       O/H Robert Willatts

27/7/13 Breeder

58. IWS D Fendrake's Island Prince Of Brightstone                                              O T.Perrara H Wendy Perrara

19/1/11 Breeder D & U Wilcox Kirkmarsh Mr Doyle Of Hiberna x Kirkmarsh Roisin Dubh At Fendrake

59. Lab D Highroost Joker Of Teybrook                                                                                      O/H Paul Restorick

09/4/11 Breeder Rodger Ketley   FtCh. Brindlebay Butler  x Highroost Brooke

Highlighted as running in Novice Also with other dog